Plávanie

Plávanie

Je to veľmi pekný šport. Akurát keby tá voda pri vstupe nebola taká ľadová. Viem plávať štyrmi štýlmi (myslím že viac ich nie je) a to prsiami, kraulom, znakom a motýlikom (ale nie moc extra, to len tak, aby sa nepovedalo).

Plutvové plávanie

No, keď už som sa naučil plávať, tak som objavil plutvové plávanie, a to je o hodne rýchlejšie. A páči sa mi viacej. Štýl je viac menej jeden, ide o delfínový kop (podobný ako u motýľa, ale s plutvou), ktorý sa zväčša pláva na bruchu. Na chrbte sa pláva len na tréningu. No a v poslednej dobe pribudlo plávanie "bifin", to je s dvoma plutvami a kop je kraulov. To sa mi až tak nepáči, ja som si obľúbil plávať s monoplutvou. Myslím, že som celkom dobrý, časom a takýmto veciam je tu venovaná iná sekcia stránky, tak tam si môžete pozrieť.

Disciplíny

Bazénové SF (surface) / PP - normálne

Bazénové AP (apnea) / RP - na nádych (nesmie sa vynoriť pred cieľom)

Bazénové IM (immersion) / RP - so stlačeným vzduchom (nesmie sa vynoriť pred cieľom)

Prístroj na 400RP/800RP

Bazénové BF (bifins) - kraul s plutvami

Na otvorenej vode (rieka / more / priehrada)

Výstroj

Plavky

Mužské plavkySťahovacie plavkyŽenské plavkyCelotelové plavky

Je to taká pokrývka tela. Mali by byť na šnúrku nie gumičku, lebo gumička nezvykne udržať plavky na mieste. A mali by obsahovať čo najmenej elasténu (je síce pohodlný, ale moc sa rozkladá chlórom takže plavky moc nevydržia). Ženské plavky by mali byť jednodielne, pretože dvojdielne je skoro nemožné udržať na tele pri plávaní.

No a samozrejme okrem normálnych plaviek sú aj lepšie. Najprv také dlhšie sťahovacie, majú za úlohu stláčať dokopy uvoľnené svalstvo/tuky/kožu a lepšie kĺzať vodou. Vedia trochu urýchliť.

Ďalej sú potom celotelové plavky (nemyslím klasické ženské). Fungujú podobne ako tie dlhšie akurát pokryjú viac tela.

No potom sú tzv. "žraločie kože", sú to vlastne celotelové plavky, ale z takého zaujímavého materiálu. Proste podobný žraločej koži a pekne kĺže vodou (nebrzdí toľko ako ľudská koža alebo klasické plavky).

Je treba mať na pamäti, že nie na všetkých pretekoch sa dajú použiť všetky plavky. Organizátori, CMAS a výrobcovia plaviek vyvíjajú rôzne tlaky a podľa toho vznikajú rôzne podmnožiny povolených plaviek na danom preteku.

Okuliare

Plavecké okuliareSférické okuliare

Plávanie s plutvou je dosť rýchle, takže prúd vody valiaci sa cez oči nie je vôbec príjemný nehovoriac o chemických vlastnostiach tejto vody na oko. No a plavec by hádam aj mohol vidieť dačo keď pláva, trebárs stredovú čiaru a koniec bazéna.

Okuliare poznáme klasické (obrázok naľavo) a sférické (obrázok napravo). Tie obyčajné väčšina ľudí pozná, buď človeku sadnú alebo nie a ja nemám rád pocit keď mi tlačia na oko. Sférické sa často pletú s potápačskými, hlavný rozdiel je v tom, že nepokrývajú aj nos (teda sa s nimi nedá vyrovnávať tlak v ušiach a priestore okuliarov) a sú vypuklejšie.

Ja preferujem sférické, a ak sa mi pri skoku do nich dostane trochu vody dá sa preliať len do jednej časti. Proste som si na ne zvykol, a netreba tak pracne vyberať, sférické buď dakomu sedia, alebo nie. V nedávnej dobe som začal používať také ktoré pokrývajú aj nos, čo využívam pri vyfukovaní nabratej vody.

Šnorchel

Šnorchel

Šnorchel je taká trubica na dýchanie. Používa sa pretekársky šnorchel. Od toho potápačského sa líši tým, že je vedený cez čelo a je celý z pevnej trubky (aby sa neohýbal). Ani náustok nemá ako potápačský, jednoducho sa na zakončenie trubky navlečie kus gumy/silikónu alebo sa oblepí izolačkou. Ja používam kus duše z bicykla a izolačku (ľahko nahraditeľné po prehryznutí). Ten mäkký úchyt čo býva na potápačských by sa rýchlo odhryzol a niekedy zmenšuje dýchací otvor (aj keď v poslednej dobe to u niektorých pretekárov vidím, asi posilnili materiály).

Okrem toho, že plavec drží šnorchel v zuboch, tak ho má na čele opretý čelenkou (plechovou) s gumičkou (poriadnou, trebárs z duše z auta, nie kúpenou trhacou)

Monoplutva

Detská monoplutvaKlasická monoplutvaMoja stará plutvaAndronovaKarbonová monoplutva

Najdôležitejšia časť výstroje plutvára, je to laminátový list (môže byť aj kevlarový) na ktorom sú prilepené botky do ktorých sa plutvár obúva.

S veľkou plutvou môže plávať až D kategória, tí mladší iba s takou menšou (základné kategórie sú podľa veku, E najmladšia a A dospelý)

Aj monoplutiev je niekoľko typov. Podľa tvrdosti resp. materiálu poznám:

Monoplutvy možno rozdeliť aj podľa typu:

Monoplutvy možno rozdeliť aj podľa rezu:

No a či je rezaná až do konca alebo je koniec ponechaný hrubý aby sa neštiepila (dobrá vec). Správna plutva by sa pri ohýbaní mala ohýbať až v mieste prilepenia botiek, ktorá sa ohýba len za ním nie je dobrá.

  • Pri zábere monoplutvou pôsobia v celku veľké sily na nohy, teda so medzi plutvu a nohu obúva buď neoprénová botka alebo sáčok mlieka obalený molitanom.
  • Neoprénové botky

    Taká normálna plutva sa vyrába tak, že sa vezme laminátová doska (dačo ako podklad matičnej dosky ale bez plošných spojov a dier), strhne sa kov z oboch strán aby ostal len laminát, vyreže sa tvar plutvy a začne sa zrezávať vrstva po vrstve až vznikne plutva. No a potom sa na ňu nalepia botky (pôvodne sa používali botky z gumákov - bifinov).